3 nejlepší japonské horory
14.05.2023
Všichni se rádi bojíme, ale pouze kontrolovaně, u knížek či filmů. Co se filmové branže, už nějaký ten pátek v rámci hororového žánru kralují japonské snímky. Na rozdíl od amerických či evropských děl obsahují i špetku exotiky a často i silnou porci originality, které se západní tvůrci často tak bojí.
Japonci ročně vyprodukují skutečně velké kvantum různých hororů, z nichž některé jsou podařené více, jiné méně. Kdo však nemá s japonským hororem žádné zkušenosti, neměl by začínat na novinkách, ale nejprve se vrhnout na klasiky žánru. Pokud se nebude líbit divákovi tohle, pak už asi není důvod pokračovat s japonskými horory dál.
Nejedná se o nejděsivější dílo na světě, nicméně hlavně japonský originál nabízí skutečně hutnou atmosféru. Kritici vyčítají hlavně pomalejší tempo, nicméně to zde rozhodně není na škodu, právě naopak. Film se dočkal také jednoho pokračování a jednoho prequelu. Ani jeden díl ovšem nebyl tak kvalitní jako originál.
Na rozdíl od Ringu se v Ju-on na nic nečeká a film tak diváka začíná děsit od první do poslední minuty. I v tomto případě je atmosféra docela děsivá, avšak prim hrají hlavně lekací scény, kterých je ve snímku opravdu obrovské množství.
Toto je premise filmu Battle royale, který má ve velké oblibě i známý režisér Quentin Tarantino. Nejedná se o čistokrevný horor, i když s krví se tu opravdu nešetří. Film je zajímavý nejen svým nápadem, ale také i hereckým obsazením. Žáky skutečně hrají deváťáci, což ještě přidává na atmosféře. V amerických hororech je sice také ve velkém kosená mládež, nicméně tu obvykle hrají třicátníci, což docela kazí dojem z celého díla.
Autor: Tomáš Bajgar
Foto: www.pixabay.com
Japonci ročně vyprodukují skutečně velké kvantum různých hororů, z nichž některé jsou podařené více, jiné méně. Kdo však nemá s japonským hororem žádné zkušenosti, neměl by začínat na novinkách, ale nejprve se vrhnout na klasiky žánru. Pokud se nebude líbit divákovi tohle, pak už asi není důvod pokračovat s japonskými horory dál.
Ringu
Jde o suverénně nejznámější horor, který se dočkal také amerického remaku. Ten je u nás známý jako Kruh. Oba filmy, originál i remake, vypráví o reportérce, která se snaží přijít na kloub záhadným úmrtím studentů. Jak postupuje v pátrání dál, odhaluje, že za vším může být tajemná videokazeta, po jejímž shlédnutí divák do sedmi dní zemře.Nejedná se o nejděsivější dílo na světě, nicméně hlavně japonský originál nabízí skutečně hutnou atmosféru. Kritici vyčítají hlavně pomalejší tempo, nicméně to zde rozhodně není na škodu, právě naopak. Film se dočkal také jednoho pokračování a jednoho prequelu. Ani jeden díl ovšem nebyl tak kvalitní jako originál.
Ju-on
Japonská mytologie je plná všemožných kleteb a z toho také vychází japonský horor Ju-on. Premisa snímku je poměrně jednoduchá. Každý, kdo vstoupí do zakletého domu, je postižen kletbou a nakonec zemře. Film je zajímavý mimo jiné tím, že se nezaměřuje na jedinou hlavní postavu, ale sleduje jich víc. Jednotliví aktéři nemají často nic společného mimo to, že jim nějakým způsobem vešla do cesty smrtící kletba.Na rozdíl od Ringu se v Ju-on na nic nečeká a film tak diváka začíná děsit od první do poslední minuty. I v tomto případě je atmosféra docela děsivá, avšak prim hrají hlavně lekací scény, kterých je ve snímku opravdu obrovské množství.
Battle royale
Japonská mládež na tom není, co se školní docházky týče, zrovna nejlépe. Proto se vláda rozhodla, že jednou ročně odveze na opuštěný ostrov jednu třídu deváťáků, kde je nechá podle libosti se navzájem masakrovat, aby nakonec zbyl jen jeden. Ten pak dostane svobodu. Když budou do tří dnů žít dva a více školáků, prohrávají všichni.Toto je premise filmu Battle royale, který má ve velké oblibě i známý režisér Quentin Tarantino. Nejedná se o čistokrevný horor, i když s krví se tu opravdu nešetří. Film je zajímavý nejen svým nápadem, ale také i hereckým obsazením. Žáky skutečně hrají deváťáci, což ještě přidává na atmosféře. V amerických hororech je sice také ve velkém kosená mládež, nicméně tu obvykle hrají třicátníci, což docela kazí dojem z celého díla.
Autor: Tomáš Bajgar
Foto: www.pixabay.com