Dejte prostor zvláštním odrůdám vína
Pokud holdujete vínu, určitě rozlišujete více než jen mezi bílým a červeným. Možná znáte technologii výroby vína, máte své oblíbené oblasti a také se vyznáte v odrůdách vinné révy. Odrůd je na světě několik desítek, ne-li stovek, ale zpravidla se setkáváme pořád s těmi samými. Z bílých vín slýcháme často Chardonnay, Veltlínské zelené, případně Müller Thurgau, z červených potom Frankovka, Modrý Portugal anebo Svatovavřinecké. Tyto odrůdy jsou považovány za ty starší, které jsou tradičně pěstovány, zpracovávány, lahvovány, nakupovány a také velmi často pity. Existuje však množství odrůd, které nejsou až tak známé, avšak mohou svým konzumentům nabídnout nejen nové vůně a chutě, ale spoustu prožitků s tím spojených. Víno se neustále kříží a šlechtí a tyto možnosti jsou teoreticky nekonečné. Během dvacátého století vznikla spousta odrůd, které jsou dnes již považovány za standard. Vlastně i již zmíněný Müller Thurgau je záležitostí 20. století.
Pálava
Pálava je v dnešní době velmi oblíbená odrůda, která dobývá restaurace i vinotéky. Svou oblibu si získala zejména tím, že je přirozeně sladká (pro zkušené vinaře až moc) a tím osloví i lidi, kteří normálně víno až tolik nepijí. Je to odrůda relativně moderní (byla oficiálně uznána až v roce 1970) a dnes panuje jakýsi úzus, že když chce muž pozvat ženu na dobré víno, objedná Pálavu. Jedná se o odrůdu vyšlechtěnou v padesátých letech panem Veverkou, kterému se podařilo zkřížit Tramín červený a Müller Thurgau. Byla pojmenována podle chráněné krajinné oblasti Pálava. Odrůda se sice pěstovala již za minulého režimu, ale jak jsme už zmínili, velký boom zažila až v posledních 20 letech. Kromě sladké chuti je typická intenzivní vůní, která může připomínat vanilku či mandarinky. Hodí se k masům, paštikám a kořeněným jídlům. Co se týče pěstování, není příliš rozšířená a pěstuje se jen na malém množství vinic.
Chorvát
Souhrnnou skupinou Chorvát nebo Charvát označujeme hned několik odrůd vína. Jedná se o jakousi rodinu, do které patří odrůdy Noe, Othello, Isabella a další. Tyto odrůdy nejsou tradiční, byly vyšlechtěny v USA v 19. století a následně přivezeny do Evropy. Byl to nutný krok tehdejších vinařů, protože celé evropské vinařství čelilo epidemii révokazu. V této době ještě neexistovalo chemické ošetření a jedinou možností bylo šlechtění odolnějších odrůd. Odrůdy Charvát jsou proti révokazu zcela odolné a díky tomu si v uvedeném období získaly velkou popularitu. Dodnes se pěstuje na Moravě, ale nejedná se o oficiálně uznanou odrůdu, takže není možné ji lahvovat a prodávat v obchodech. Toto víno poznáte podle toho, že voní i chutná po jahodách. Je to natolik specifická chuť, že i laik si ji bude dobře pamatovat do konce života. Ovšem pozor, říká se, že přílišné pití tohoto vína, máme na mysli dlouhodobé, např. desetileté pití, může způsobit zdravotní problémy, protože na rozdíl od jiných odrůd Charvát údajně obsahuje typ bílkoviny, kterou tělo není schopno odbourat.
Malverina
Jedna z nejmladších českých, respektive moravských odrůd. Byla vyšlechtěna a zároveň zapsána do knihy odrůd v roce 2001. Vyšlechtila ji skupina profesorů z vysoké školy vinařské z Lednice a jedná se o křížence čtyř odrůd - Villard, Veltlín, Merlot a Seibel. Tato odrůda je většině konzumentů ještě utajena, protože se zatím nestihla rozšířit do povědomí ani vinařů. Odrůda Malverina je poměrně odolná vůči plísním i klimatickým podmínkám. Vůně i chuť vína je ovocitá a může připomínat jablka či hrušky.
[MJ 23. 4. 2020]
Fotografie je ilustrační a byla získána z veřejné fotobanky.